← Back to portfolio

Strata kasy i słabe nauczenie? Jak to jest z prywatnymi uczelniami

Published on


To historia, jakich wiele — tegoroczna maturzystka przegląda oferty szkół wyższych. Zainteresował ją kierunek dostępny na uczelni niepublicznej. Rodzina i przyjaciele dziewczyny sądzą jednak, że nie warto płacić za studia. Czy na pewno mają rację?

Boom na uczelniach niepublicznych

Ze statystyk wynika, że coraz mniej osób, by się z podobnymi radami zgodziło. Uczelnie niepubliczne w Polsce w roku akademickim 2019/2020 zanotowały zdecydowany wzrost liczby studentów.

Według serwisu agencyjnego MondayNews do ich grona w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie dołączyło aż o 25% osób więcej niż rok wcześniej. Akademia Finansów i Biznesu Vistula zanotowała 20% skok – podobnym wynikiem cieszy się poznańska Wyższa Szkoła Bankowa. A to tylko kilka przykładów.

Zastanówmy się, co sprawia, że coraz więcej studentów wybiera edukację niepubliczną.

Na uczelniach niepublicznych znajdziesz unikatowe kierunki

Jesteś pasjonatem bardzo wąskiej dziedziny? Chcesz ją zgłębić już na studiach I stopnia? Niestety, kierunki na uczelniach publicznych są bardzo ogólne.

Uczelnie niepubliczne częściej od tych państwowych są wąsko sprofilowane. Skupiają się, na przykład, tylko na naukach społecznych lub tylko na informatyce. Wokół wybranej dziedziny budują zaplecze naukowe i kadrowe. Dzięki temu można tam studiować unikatowe dyscypliny.

  • Zarządzanie w psychologii,
  • filologia angielska z rozszerzonym językiem hiszpańskim,
  • film w nowych mediach

— to niektóre z nietuzinkowych propozycji polskich uczelni niepaństwowych.

Uczelnie niepubliczne są lepiej dofinansowane

To fałsz, że płacąc za studia, kupujemy dyplom. Studenci uczelni prywatnych także mierzą się z sesją egzaminacyjną, zaliczeniami ćwiczeń, czy wymogami frekwencyjnymi. Korzyści wynikające z płacenia czesnych są jednak odczuwalne.

Lepsze dofinansowanie uczelni wiąże się z m.in.:

• nowoczesnym sprzętem i różnorodnymi pomocami dydaktycznymi,

• ofertą ciekawych wydarzeń, konferencji, itd.,

• wyższymi grantami i stypendiami,

• wygodami architektonicznymi,

• sprawniejszą pracą dziekanatu czy biura karier.

To rzeczy warte wyższej ceny, prawda?

Na uczelni niepublicznej znajdziesz podobne do siebie osoby

Na studia idzie się dla poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia cennych umiejętności... A przynajmniej w teorii. Wspomnienia i znajomości, które mogą później przemienić się kontakty zawodowe, są równie ważne.

Może pragniesz uczyć się w międzynarodowym środowisku? Lub chcesz poznać jak najwięcej przyszłych właścicieli firm?

Duże, państwowe uczelnie tworzą bardziej różnorodne społeczności. Mniejsze, czyli większość tych niepublicznych, przyciągają do siebie bardziej określoną grupę ludzi.

Jeśli więc zależy Ci na nauce w specyficznym środowisku – uczelnia niepubliczna prędzej takie stworzy.

Studia na uczelni niepublicznej sfinansujesz w różny sposób

No dobrze, ale co z czesnymi? To przez nie studia niepubliczne często traktuje się tylko jako plan B. Na szczęście możliwości sfinansowania studiów niepublicznych jest coraz więcej.

Można wziąć kredyt studencki – ma zazwyczaj korzystne warunki spłaty. Coraz częściej studentom przysługują też dofinansowania unijne albo takie oferowane przez różne organizacje.

Wreszcie same uczelnie niepubliczne coraz częściej zapewniają stypendia dla swoich najlepszych kandydatów. Czasem wystarczą wysokie wyniki matur, by studiować za darmo.

Czesne można też opłacać ratami. Na niektórych kierunkach to kwestia 300 zł miesięcznie.

Śmiało przejrzyj ofertę uczelni niepublicznych

Nie słuchaj „dobrych” rad. Uczelnie niepubliczne w Polsce zyskują na prestiżu, a pieniądze nie muszą być przeszkodą. Przejrzyj ich ofertę. Może akurat wyjdzie z tego coś dobrego?