← Back to portfolio

Nie chcesz pożaru w firmie? Zacznij monitorować media

Published on

Twoja firma przetrwa bez monitoringu mediów! No przynajmniej aż do pierwszego kryzysu wizerunkowego. A o ten dziś bardzo łatwo. Ktoś coś napisze, ktoś inny to podchwyci i katastrofa gotowa. Lepiej trzymaj rękę na pulsie.

Co to jest monitoring mediów

Wyobraź sobie pająka, który starannie utkał misterną sieć i teraz jej pilnuje. Jest czujny. Sprawdza każde poruszenie sieci. Musi wiedzieć, czy to soczysta mucha się tak szamocze, czy nic nieznaczący listek, a może nieszczęsny kamień. Od tego zależy, czy pająka czeka uczta, czy jednak naprawa sieci.

Twoja firma to taki pająk. Budujesz ją już latami kosztem wielu wyrzeczeń i nie chcesz, żeby nagle wszystko to poszło na marne. Dlatego musisz wiedzieć, co porusza Twoją siecią. Siecią usług, produktów, które oferujesz, a także wydarzeń, w których bierzesz udział. W skrócie — wszystkich działań, jakie podejmujesz w ramach biznesu. Inaczej zareagujesz na jeden komentarz, że przesyłka dotarła z opóźnieniem. Inaczej na artykuł, w którym piszą, że łatwo zwalniasz pracowników. Najpierw trzeba jednak wiedzieć, że taki niekorzystny tekst w ogóle się pojawił. A właśnie temu służy monitoring mediów.

Myślisz, że już monitorujesz media? Sprawdzasz przecież firmowe konta społecznościowe. Czytasz branżową prasę. Łagodzisz spory z trudnymi klientami. Wydaje Ci się, że wiesz mniej więcej, co się mówi o Twojej firmie. Tak samo, jak wydaje Ci się, że jesteś zdrowy. Czy to jednak wystarczy? Pierwsze objawy niektórych chorób łatwo przeoczyć. Wykrywają je tylko dokładne badania.

Porządny monitoring mediów to jest właśnie takie badanie, jedno z wielu, wizerunku Twojej firmy. Wypatrzy nawet najmniejszy objaw. To znaczy publikację. Wystarczy, że posłużysz się programem, który wychwyci dla Ciebie każdą wzmiankę z sieci o Twojej firmie, a następnie zbada jej treść.

Oto, jakich informacji dostarczy Ci profesjonalne narzędzie do monitowania mediów na temat każdej z publikacji:

• skąd pochodzi – portalu internetowego, gazety, radia, itd.,

• kiedy ją opublikowano,

• jaki jest jej tytuł,

• w skrócie, jaki jest jej temat,

• do ilu osób dotarła, ile reakcji zebrała.

Możesz wykupić dostęp do narzędzi, takich jak IMM czy Brand24, i korzystać z nich samodzielnie. Monitoring mediów łatwo też zlecisz zewnętrznym firmom. Zdecyduj się na to, jeśli brakuje Ci czasu lub potrzebujesz pogłębionej analizy monitoringu.

Jakie są korzyści z monitorowania mediów

Załóżmy, że od tej pory wyłowisz z medialnego oceanu każdą wzmiankę, która dotyczy Twojego biznesu. To stwarza wiele możliwości. Przyjrzyjmy się kilku z nim.

Dzięki monitoringowi mediów:

Efektywniej zaplanujesz swoje działania

Zauważysz na przykład, że Twoi odbiorcy chętniej udostępniają posty dotyczące planowanej w Twoim sklepie promocji niż te z informacją, że sklep otrzymał kolejną nagrodę. Być może od tej pory częściej zorganizujesz promocje i zadbasz o to, by internetowe portale o tym napisały.

Zbadasz rynek

Dowiesz się, jakie media docierają do większej liczby Twoich potencjalnych klientów. Wiesz, jaki portal z wielu powinien napisać o promocji w Twoim sklepie? Ten, którego już wcześniej tłumnie odwiedzali Twoi klienci.

Poznasz swoich klientów

Nie tylko to, jakie media odwiedzają, jest ważne. Sprawdzisz też, czy są zadowoleni z tego, co u Ciebie kupili. Jaka jest ich opinia o Twoich usługach. Swoimi wrażeniami dzielą się przecież na forach internetowych czy grupach na Facebooku. Może wymieniają między sobą ogólne uwagi o swoich oczekiwaniach. Dobrze je wtedy dostrzec i spełnić.

Szybciej uporasz się z kryzysem

A pożar łatwo rozniecić. Jeden niefortunny krok i nagle wszyscy mówią o Twojej firmie. Tak jak nie chcesz, żeby mówili. Co z tym zrobić? Jak najszybciej wyjaśnić. Sprostuj nieporozumienie, a jeśli trzeba – przeproś. Pożegnaj wizerunkowy kryzys, odpowiadając na każdą niepochlebną wzmiankę. Odezwij się do najmniejszego portalu, który o TYM napisał i poproś, by dodali Twój komentarz. Dzięki monitoringowi żadna niepochlebna notka nie umknie Twojej uwadze.

Podejrzysz swoją konkurencję

Czym zwraca na siebie największą uwagę mediów? W jaki sposób radzi sobie z kryzysami? Gdzie nie warto, żebyś się reklamował, bo konkurencja już zagarnęła ten teren? Nic nie stoi na przeszkodzie, by Twoja firma powieliła strategie komunikacyjne, które sprawdzają się u innych. Lub, co może ważniejsze, uniknęła cudzych błędów.

Wiesz już, że zasięg Twojej firmy, nawet jeśli działasz stacjonarnie, przekracza jeden określony punkt na mapie. Usługi, produkty, które oferujesz, każdy Twój biznesowy ruch idą dalej w świat i…

Warto wiedzieć, co się tam z nimi dzieje. Brak tej wiedzy szkodzi. W najlepszym razie przegapisz moment, gdy mówią o Tobie dobrze. W najgorszym ten, gdy mówią źle.

Na pewno znasz historie biznesów, które upadły, bo w porę nie zareagowały na jakąś aferę. Uniknij ich losu. Monitoruj media.